Aktivity

Akcia Lízatko

ilustračný obrázokJedná sa o charitatívnu akciu v rámci ktorých deti a mládež zbierajú sladkosti v supermarketoch pre deti z detských domovov, krízových centier a pre sociálne slabšie rodiny na Slovensku.

Akcia sa koná každoročne pred sviatkom sv. Mikuláša, aby sa deti pre ktoré sú sladkosti určené mohli 6. decembra tešiť z bohatej nádielky. Podpore okolo 17-tich supermarketov Billa a Kaufland sa akcia teší už niekoľko rokov a neustále sa pracuje na spolupráci s viacerým obchodnými centrami v rámci Bratislavy. Priebeh akcie je jednoduchý, spočíva v tom, že v deň zberu sa dobrovoľníci zaregistrujú, dostanú propagačné materiály, tričká a menovky. Následne vytvoria jednotlivé tímy, pričom každý tím má prideleného vedúceho. Po ukončení zberu na miesto prídu rodičia, alebo iné zodpovedné osoby, ktoré vyzbierané tovary odvezú.

Každoročne sa akcie zúčastní v priemere 60 dobrovoľníkov a vyzbiera sa okolo 500 kg sladkostí a hygienických potrieb. Medzi najznámejšie centrá patrí Fortuna, kde žijú sociálne slabé rodiny s deťmi, detský domov Maják nádeje, Domov sociálnych služieb prof. Karola Matulaya pre deti a dospelých, či Útulok Matky Terezy v Petržalke.

Fotogaléria tu

Akcia Kilo

ilustračný obrázokAkcia Kilo je takmer totožná aktivita mladých dobrovoľníkov s Akciou Lízatko, pričom miesto sladkostí sa zbierajú trvanlivé potraviny a hygienické potreby pre detské domovy, krízové centrá, či sociálne slabé rodiny s deťmi a koná sa každoročne v apríli alebo máji. Každoročne sa vyzbiera vyše tony potravín a hygienických potrieb.

Fotogaléria tu

Karnevaly

Karneval organizujú dobrovoľníci deťom každý rok vo februári, pričom téma sa neustále mení. Mladí pripravujú pre deti krátke divadielko, aby deti vtiahli do deja a boli súčasťou niečoho rozprávkového. Program sprevádzajú rôzne súťaže, disciplíny a hry. Deti sa snažia v tímoch oslobodiť princeznú, poraziť draka, nájsť pandorinu skrinku a podobne v súvislosti témou karnevalu. Na konci nechýbajú odmeny pre najusilovnejší tím a diskotéka.

Fotogaléria tu

Letné tábory pre dievčatá

Mladé dobrovoľníčky organizujú v letných mesiacoch tábory pre dievčatá od 7 do 16 rokov. V programe sú zahrnuté formačné aktivity, krátke divadielka, súťaže, výlety do okolia, opekačky, rôzne tanečné workshopy, či učenie cudzieho jazyka. Každý rok pozývame mladé dobrovoľníčky zo zahraničia, vďaka ktorým môžu dievčatá nielen konverzovať v cudzom jazyku, ale aj získať skúsenosti do života.

Fotogaléria tu

Vianočné dielne

Sú tvorivé dielne organizované pred vianočnými sviatkami. Vyrábajú sa rôzne darčekové karty s vianočnými pozdravmi, voskové sviečky, maľované kamienky, náušnice, náramky, ozdobné perníky a ďalšie iné predmety využívajúc rôzne pracovné techniky. Počas vytvárania týchto darčekov pre najbližších počuť vianočnú hudbu a podáva sa teplý čaj s vianočnými koláčikmi. Zúčastniť sa môže naozaj hocikto, pričom vstupné je dobrovoľné.

Fotogaléria tu

Spievaj a tancuj

Spievaj a tancuj je hudobno-tanečná súťaž pre dievčatá od 8 do 14 rokov. Zapojiť sa môžu tímy s minimálne dvomi členmi, vedúcou nad 14 rokov a mamou jednej z nich, ktorá slúži ako kontaktná osoba. Súťaží sa v dvoch kategóriách - staršej a mladšej. Skupiny si podľa svojej kategórie zvolia pieseň a pripravia na ňu tanečnú choreografiu. Od staršej kategórie sa vyžaduje okrem nacvičenia tanca aj pretextovanie piesne tak, aby vyjadrovala tému súťaže. Mladšia kategória je zameraná na prípravu tanca na vhodne vybratú skladbu na tému súťaže. Témy súťaže, ktoré sa každý rok menia, väčšinou vyjadrujú nejakú hodnotu (napríklad priateľstvo) a sú záväzné pre všetky súťažiace tímy. Témy súťaže, ktoré sa každý rok menia, väčšinou vyjadrujú nejakú hodnotu (napríklad priateľstvo) a sú záväzné pre všetky súťažiace tímy.

Počas príprav na záverečné vystúpenie môžu dievčatá vopred získať body účasťou na tzv. workshopoch o vizáži, make-upe, móde, obliekaní, výbere správnych životných vzorov a ideálov alebo hudobnom priemysle a médiách. Avšak, tieto témy nie sú podávané spôsobom prezentovaným médiami a modernou spoločnosťou, ale so zachovávaním pozitívnych ľudských hodnôt. K príprave patria aj drobné súťaže a rôzne aktivity ako napríklad „Rozdávanie úsmevu“, v podobe malých nálepiek so smajlíkom, ľuďom v uliciach Bratislavy. Súťaž sa zrealizovala už dva krát. Prvý krát v roku 2009 a druhý krát v roku 2010.

Fotogaléria tu

Prímestské tábory

Prímestský tábor je každoročné podujatie pre deti s niekoľkoročnou tradíciou, ktorú vedú skúsení animátori. Je určený pre chlapcov a dievčatá v základoškolskom veku. Koná sa počas jedného týždňa cez letné prázdniny väčšinou v školskej telocvični, kde sa deti môžu tešiť z bohatého programu, ktorý je pre ne prichystaný. Každý tábor je unikátny svojou témou zasadenou do rôzneho prostredia. Napríklad do sveta známej knihy J. R. R. Tolkiena Hobbit, filmu Mulan alebo biblickej témy o dobytí mesta Jericho. Deti sú ponorené do veľkého príbehu a svojimi zručnosťami a schopnosťami sa v tímoch zapájajú do aktivít, hier a súťaží. Každý tím sa v rôznych súťažiach snaží nazbierať čo najviac bodov, aby vyhral tábor. Deti sú motivované ďalším pokračovaním príbehu, ktorý sa odvíja v podobe scénok, v ktorých hrajú animátori.

Tábor sa koná na celodennej báze s tým, že deti prídu ráno a podvečer odídu. Súťaže a hry sa väčšinou konajú v areáli školy, v telocvični, v lese alebo v centre mesta. Súťaže podporujú deti v tvorivosti, tímovej spolupráci a sústreďujú sa na konkrétne zručnosti a schopnosti. Napríklad workshop o batikovaní, veľká pokladovka v meste či strieľanie z luku do terča. V bode každého tábora nesmie chýbať aj celodenný výlet napríklad k hradu Devín, na Červený kameň alebo na vodnú nádrž Buková. Tábor je v rámci Dlhých dielov a koná sa pravidelne každý rok už od roku 2006.

Fotogaléria tu

design & code: rwrx_

© FIYO 2018