Učenie na základnej škole

Mnohí si kladiete otázku, ako dieťa prihlásite do základnej školy? Vaše dieťa pomaly vyrastá a stane sa o chvíľu z neho žiak prvého ročníka na základnej škole? Na čo ho všetko musíte pripraviť? Ako prebieha zápis na základnej škole? Váš predškolák sa už netrpezlivo pýta, kedy pôjde do školy. Chce byť veľkým. Netuší ešte, čo ho všetko v prvom ročníku na základnej škole naozaj čaká. Prichádza pre neho veľká zmena, na ktorú nemusí byť ešte pripravený. Ako zistíme, či je naše dieťa pripravené na nástup do prvého ročníka na základnej škole? Nezistíme to. Možno trochu podľa jeho správania.

 

chlapec sa učí

 

Dieťa je ešte v tomto predškolskom veku veľmi hravé, ale už vie poslúchať pani vychovávateľky a jesť príborom pekne za jedálenským stolom. To všetko sa naučilo v materskej škole. Ale je naozaj pripravené na školské povinnosti? V prvom ročníku sa deti učia písať, čítať a počítať. Niektorým rodičom sa môže zdať, že s učivom idú veľmi rýchlo na to, že dieťa len teraz vyšlo z materskej školy. Nával povinností a učenia je pre mnohé deti veľkou záťažou. My rodičia sme tu práve na to, aby sme sa mu venovali a pomáhali mu s učením. Čítanie ide najprv veľmi pomaly. Mám o tom skúsenosť, keďže môj syn už bude končiť tretiu triedu na základnej škole.

 

žiak prvého ročníka

 

Prešiel si tým obdobím rovnako, ako to vaše. Množstvo nových informácií, veľa učenia, čítania a písania. V prvom ročníku sa začínajú deti učiť písať prvé písmenká. Každý deň idú na nové písmenko. Dieťa si ledva stíha nacvičiť to predchádzajúce. Niektoré písmenká sú pre ne veľmi náročné a pani učiteľky by sa mali venovať aj žiakom, ktorí nestíhajú. Prvý ročník na základnej škole nezvykne byť už známkovaný. Zvyčajne je len hodnotený ústne alebo včeličkami. Pamätáte si ešte na včeličky, keď ste niečo napísali dobre? Môj syn dostával pečiatky so smajlíkmi. Keď sa mu niečo pekne podarilo napísať, dostal usmievavého smajlíka. Ak naopak niečo napísal zle, dostal smutného smajlíka. A takto to išlo celý prvý ročník na základnej škole. Nebojte sa, ak vaše dieťa práve nastupuje do prvého ročníka. Venujte sa mu naplno, pretože práve teraz to bude od vás potrebovať.