Platobný styk: Evolučná skokovka od drobákov po vesmírne mince?

V minulosti bolo jednoduché ak si chcel tričko, musel si dať susedovi vedro sliviek. Peniaze to však zložitejšie, ale aj jednoduchšie urobili. A potom prišli banky a náhle sme platili papierikmi s obrázkami. S príchodom internetu sa celý kolotoč ešte rýchlejšie roztočil. Platby cez internet, peňaženky v mobiloch – skvelé! A teraz sa k plateniu pridávajú aj rôzne „kryptomeny“. Sú to vlastne peniaze na internete, ktoré nikto nemá fyzicky vo vrecku, ale fungujú ako tajný kód na nákupy.

plastobny styk

Ako sa bude vyvíjať budúcnosť platieb? Platenie bude čoraz inteligentnejšie. Mobily sa stanú pokladničkami: Zabudnite na peňaženky! Všetko bude prebiehať cez mobil. Len si dávajte pozor, aby vám ho niekto nezneužil na nákup vesmírnej jachty. Tvár namiesto PIN kódu. Už nebudete musieť vymýšľať heslá a PIN kódy. Telefón vás rozpozná podľa tváre a hop, platba je vybavená. Platby šifrované ako špionážne správy: Spomínali sme „kryptomeny“? Budú sa používať čoraz viac a celý proces platenia bude super bezpečný, akoby ste platili tajným agentom. Platby prispôsobené individuálnym potrebám: Obchod si zapamätá, čo kupujete a keď okolo neho prejdete s mobilom, spýta sa, či si tentokrát nechcete kúpiť aj ponožky (lebo minule ste ich k teniskám zabudli). Platobný kolotoč. A čo na to všetky tieto problémy? Nie všetko je vždy ružové. Aj platenie má svoje nedostatky:

plastba kartou

Hackeri číhajú na každom rohu. Platby cez internet sú pre nich ako sladkosti pre deti. Musíte byť opatrní, aby ste neprišli o svoje peniaze rýchlejšie, ako ich zarobíte. Nie všetci sú zapojení: Stále existujú ľudia, ktorí nemajú bankový účet a môžu len záhadne pozerať na platby cez mobil. Musíme nájsť spôsob, ako ich zapojiť do platobnej hry. Pravidlá pre nové technológie: „Kryptomeny“ sú pre vlády ako horúci zemiak. Musíme vytvoriť pravidlá, aby ľudia mohli bezpečne platiť a aby štát nemal starosti.