Postavenie zvierat

Na svete je oveľa viac zvierat ako ľudí. Ich rôznorodosť je obrovská. Vlastnosti, stavba tela či schopnosti sa líšia u každého druhu. Poznáme zvieratá, ktoré žijú v mori, na púšti, v lese… S ľudstvom prišli aj domestikované zvieratá, ktoré človeku uľahčujú život., z ktorých niektoré ľudia vnímajú ako potravu. Chov  zvierat je veľmi dlhou kultúrnou inštitúciou, ktorá je vzájomne prospešným vzťahom medzi ľuďmi a zvieratami. Privádzame zvieratá do života, staráme sa o ne, chováme ich a potom ich zabíjame a získame z nich jedlo. Z toho získavame jedlo a iné živočíšne produkty.

biela holubica

Napriek tejto tradícií sa objavili alternatívne formy stravovania, ktoré sú na svete už dlho. Ide najmä o vegetariánstvo a vegánstvo. Aj keď sa intenzívne skúmalo, či je  pre ľudí úplne zdravé konzumovať vegánsku či vegetariánsku stravu vo všetkých fázach života, menej sa vie o podávaní vegánskej stravy zvieratám, ako sú psy a mačky. V súčasnosti sa využíva a zabíja veľké množstvo zvierat na výrobu potravy pre iné zvieratá. To znamená, že niektorí sú vykorisťovaní a iní nie, a to jednoducho preto, že iní sa zdajú byť sympatickejší, alebo preto, že sú držaní ako „domáci miláčikovia“. Vedci, ale aj vegáni či vegetariáni zatiaľ alebo skôr nikdy nebudú vedieť, čo sa skutočne deje v mysli kravy, prasaťa alebo dokonca opice. Platí to aj o iných ľuďoch, ale keďže sme nimi všetci, máme výborný dôvod predpokladať, že prežívanie bolesti iných ľudí je veľmi podobné nášmu prežívaniu. Môžeme to povedať o zvieratách? Áno a nie. Byť vegánom má mnoho výhod, jednou z nich je vyhýbanie sa ubližovaniu zvieratám.Tým, že ste vegáni, správnym spôsobom si užívate bohaté zdravie a šetríte životné prostredie pred klimatickými zmenami.

hnedé kone

Navyše zachráňte milióny zvierat trpiacich až do smrti na farmách. Zabránenie vykorisťovaniu zvierat nie je jediným dôvodom, prečo sa stať vegánom. Súčasťou tohto dôvodu môže byť emocionálny vzťah k zvieratám, zatiaľ čo mnohí veria, že všetky cítiace bytosti majú právo na život a slobodu. Domáce zvieratá sú zvieratá, ktoré ľudia chovajú pre vlastnú potrebu, ako je poľnohospodárstvo a poľovníctvo. Ľudia domestikovali zvieratá na niekoľko účelov, vrátane potravín (mäso a mlieko), práce, dopravy, ničenia škodcov a dokonca aj spoločnosti. Bolo zrejmé, že bolo veľkým prínosom mať po ruke jedlo, keď bol lov neproduktívny. Mäso z hovädzieho dobytka, ošípaných a kurčiat je súčasťou stravy, zatiaľ čo zvieratá s krásnou srsťou sú zabíjané pre ňu. Niektoré hospodárske zvieratá sú však užitočnejšie a výnosnejšie živé. Tieto zvieratá produkujú niečo cenné pre ľudí, ako je mlieko, vajcia, vlna alebo med, alebo sú chované pre svoje zručnosti, ako sú kone. Je to výnosný biznis.